خانه » محیط زیست » پایش و سرکشی به محل کاشت بذرهای باریجه

پایش و سرکشی به محل کاشت بذرهای باریجه

چهارشنبه دهم اردیبهشت ماه جهت پایش و سرکشی به محل کاشت بذرهای باریجه(بالامبو) و بادامچه وحشی که سال قبل در چندین مرحله کاشته بودیم با یکی از دوستانم راهی ارتفاعات کوه شاهپسند ساوه شدیم.
بادامچه های وحشی و سایر درختچه ها شصت درصد بارشهای آسمانی را با ملایمت به سوی خاک هدایت می کنند، برگها و شاخه های آنها هم چون سپری محکم جلو برخورد مستقیم ضربه به خاک را میگیرند. میدانیم که این درختان و درختچه های زیبای بی مدعا، علاوه بر اهدای اکسیژن به ما مانع فرسایش خاک و لانه امن پرندگان و جانوران نیز هستند.
امیدوارم گله دارهای محلی به تابلو ورود دام ممنوع منابع طبیعی توجه کرده و با مراعات یکی دو ساله فرصت استقامت و تاب آوری را به این بادامچه های سر از خاک درآورده بدهند، همچنین دوستانی که وارد طبیعت می شوند، بایستی با آگاهی و مسئولانه، با تعداد کم علاوه بر رعایت هنجارهای بهداشتی، مسیری را برای عبور انتخاب کنند که هم ایمن باشد و هم کمترین آسیب را به طبیعت و حیات وحش وارد کند، درخت کاری بدون مراقبت و نگهداری مثل افروختن شمع در باد است.
خواهشی دارم از دوستان کوهنورد و گردشگر، با توجه به فصل زادآوری جانوران حیات وحش، باید مراقب تبعات حضور خود در طبیعت باشند، در این فصل رستنی ها و حیوانات بسیار شکننده و آسیب پذیر هستند، با حضور خود استرسی به آنها وارد نکنند و مهمترین توصیه و درخواست، لطفا به هیچ عنوان نوزادان حیوانات را از روی دلسوزی و کنجکاوی از طبیعت جدا نکنید با مشاهده آنها فاصله گرفته و محل را ترک کنید. با تجربه چندین ساله در رابطه با نگهداری و تیمار حیوانات حیات وحش، باید عرض کنم بسیار دشوار است نقش نامادری برای جوجه پرندگان و یا نوزادان حیوانات حیات وحش و در مواردی غیرممکن، حتی برگرداندن آنها به طبیعت نیز بسیار مشکل هست و غم انگیز، به عبارتی؛ دست زدن به نوزادان حیوانات وحشی یعنی خیانت در حق حیات وحش،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *