خانه » محیط زیست » سگ‌ها را بدون آموزش رها نکنید

سگ‌ها را بدون آموزش رها نکنید

سیدنادر صادقی راد
رفتارشناس حیوانات
منبع: هفته‌نامه سلامت
این روزها تب نگهداری از حیوانات خانگی در کشور ما بالا گرفته است. از پرنده و گربه و سگ و گاه مار حیواناتی هستند که دست بچه‌ها و بزرگ‌ترها در پارک یا فضاهای عمومی می‌توان مشاهده کرد. بسیاری از کارشناسان از فواید روحی و عاطفی نگهداری از حیوانات در کنار سایر اعضای خانواده گفته و نوشته‌اند، اما چیزی درباره نحوه آموزش حیوانات خانگی و چگونگی مراقبت از آنها نمی‌شنویم. متاسفانه رسانه‌های رسمی و نظام آموزشی ما که باید درباره ارتباط با حیوانات خانگی به کودکان آموزش داده دهند، غالبا این موضوع را نادیده می‌گیرند و رسانه‌های غیررسمی هم فقط از منظر بازار و سودآوری به تبلیغات بازرگانی درباره حیوانات خانگی می‌پردازند. نتیجه اینکه، در بسیاری از خانه‌ها بنا بر تمایل صاحب خانه یا کودک خانواده حیوان خانگی وارد می‌شود، بی‌انکه روش‌های درست نگهداری از آن بیش از ورود آموزش داده شود.
سگ از دیرباز با جوامع انسانی مانوس بوده و هنوز محبوب‌ترین حیوان خانگی در جهان به حساب می‌آید، اما درباره نگهداری از سگ هم ما آموزش درستی نداریم وخیلی‌ها بدون آنکه چیزی درباره خصوصیات نژادهای خاص سگ و شیوه جفتگیری‌شان بدانند، این حیوان خانگی را به دلیل شکل و قیافه مانند یک اسباب‌بازی یا وسیله ترئینی به خانه می‌آورند.
این روزها در فضای مجازی عکس‌هایی می بینیم که سگی که در طبیعت رها شده، به انسان یا اطراف روستاها به دام‌ها حمله کرده و آنها را از پای درآورده است. کسانی که یک سگ را به خانه می‌آورند، باید اول این کار را بشناسند و درباره مسئولیت‌هایش فکر کرده باشند. نمی‌شود بعد از مدتی از نگهداری سگ یا هر حیوان خانگی دلزده شد و او را رها کرد. غالبا با دیدن عکس در فضای مجازی نمی‌توان قضاوت کرد که آیا دام براثر حمله سگ‌های سرگردان از پای درآمده یا خیر، اما باید بدانیم در اطراف روستاها و در فصل زمستان، حمله دسته‌جمعی سگ به دام‌ها یا حتی حیات وحش مانند قوچ و میش و کل و بز منتفی نیست.
دیده شده حتی سگ‌های خانگی هم به افراد حمله می‌کنند که دلایل مختلف دارد. گاه سگ به‌واسطه سابقه ذهنی قبلی از فرد، به او حمله می‌کند. گاهی صاحب سگ برای شوخی او را تحریک می‌کند، مثلا به میهمان خود می‌گوید، دستت را بالا ببر، ببین سگم چه می‌کند. در این حالت سگ بی‌تردید حمله می‌کند یا این روزها می‌بینم که سگ را به‌عمد در محل‌های تاریک می‌بندند و عصبی‌اش می‌کنند تا سگ به‌اصطلاح «بگیرتر» شود.جنگ انداختن سگ‌ها از اشتباهات بزرگ صاخبان سگ‌هاست. درصورتیکه در اکثر موارد  به این کار نیازی نیست و سگ هشیاری لازم را برای خبر کردن صاحبش دارد. برای گرفتن عکس یکباره نزدیک سگ نروید چون امکان دارد حمله کند.
در همه مواردی که گفتم و بقیه موارد، اگر سگ توسط یک متخصص درست آموزش ببیند کاملا تحت کنترل است. برای حسن ختام خاطره‌ای برایان می‌گویم. در گشت و گذاری در یکی از کوه‌های اطراف تهران، به چوپانی برخوردیم که می‌گفت، سگ گله همراه یکی از میش‌ها گم شده است و حدسش این بود که این دو راه را گم کرده‌اند و سگ در این مدت به احتمال قوی میش را خورده است. چند ساعتی گذشت و بعد از جستجو سگ را پیدا کردیم. هوشیار و مراقب در کنار میش گم‌شده که تازه بره‌ای را دنیا آورده بود ایستاده و از هر دو مراقبت می‌کرد. این را گفتم که بدانید، سگی که درست آموزش ببیند هرگز حمله نمی‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *