خانه » محیط زیست » روز محیط بان و حرفهایی کمتر شنیده شده…!

روز محیط بان و حرفهایی کمتر شنیده شده…!

جای بسی افتخار است که سالروز ولادت امام رضای مهربان به عنوان روز محیط بان نامگذاری شده است.
بطور عامیانه و ساده ،محیط بان نیرویی از اعضای سازمان حفاظت محیط زیست است که به حراست و‌پاسداری از تنوع زیستی و بالاخص حیات‌وحش میپردازد.
حدود۳۰۰۰محیط بان در ایران داریم.تاکنون بیش از۱۲۰محیط بان در۵۰سال اخیر در ایران به شهادت رسیده و بیش از ۳۰۰نفر نیز جانباز شده اند.
به گفته یکی از کارشناسان محیط زیست در۸۰سال اخیر در آمریکا تنها۳۳محیط بان(ranger)کشته شده اند که مرگ ۸نفر از آنها بر اثر تیراندازی بوده است و بقیه در حوادث طبیعی ،تصادفات و بیماری و ….جان خود را از دست داده اند.
بد نیست بدانیم که در۱۰سال گذشته در جهان حدود۱۰۰۰محیط بان کشته شده اند.با توجه به ۱درصد جمعیت ایران از سهم جهانی باز هم میزان کشته شدگان ۱۰ساله ما میزان بالایی است..‌

هر سال در روز میلاد امام رضا علیه السلام محیط بانان نمونه و کاری مورد تقدیر و تفقد قرار میگیرند و دیگر نامی و یادی از آنها نمیشود مگر اینکه خونی از آنها ریخته شود‌…
جسته و گریخته آسیب شناسی و علت یابی هایی در خصوص کشتار بالای محیط بانان ایرانی شده است اما کار دقیق و پژوهشی که منجر به توقف و کاهش کشتارها باشد آنطور که باید و شاید انجام نشده و یا درست انعکاس نیافته است..
مواردی که در ذیل بیان میشود میتواند عامل تشدید ، رویارویی و درگیری میان محیط بانان و متخلفان شکار و صید باشد.:
آموزش درست ندیدن موارد حقوقی ،قضایی و تیراندازی و کاربری سلاح در میان محیط بانان و مردم.
وفور سلاحهای جنگی و شکاری قاچاق که عمدتا از مرزهای غربی و شرقی وارد کشور میشوندو تشویق اقشار مختلف مردم از زنبورداران ، کشاورزان ،باغداران ،دامداران از طریق بخشداریها و فرمانداریها برای خرید سلاحهای ایرانی تولید داخل و هر ۱۰سال یکبار صدور مجوز قانونی برای سلاحهای قاچاقی که در دست مردم است.
حراج سلاحهای گلوله زنی جنگی ارتش و نیروهای مسلح بخصوص اسلحه های برنو به اقشار خاص و مردم و سپس صدور مجوز شکار برای آنها.
عدم نظارت کافی و ورود بموقع کارشناسان سازمان محیط زیست بر صدور مجوز سلاح در تناسب آمار پایین وحوش و وفور سلاح.
و در پایان از همه مهمتر ،فقدان فرهنگ اسلامی ،ایرانی در مواجهه با موجودات ،قائل شدن حق حیات برای آنها….فقدان آموزش و آگاهی بخشی در همه سطوح از مدرسه تا دانشگاه ، از خانه تا اداره و مسجد و کم کاری رسانه  ها و صدا و سیما….
اگر به مردم به چشم سرمایه های اجتماعی ارزشمند نگاه کنیم و بدانیم که همه راهها به مردم ختم میشود، پس برای اینکه شعار هر ایرانی یک محیط بان تحقق یابد باید نسبت به جذب همیار محیط زیست از میان علاقمندان اقدام نموده و آموزشها و توجیهات لازم را برایشان انجام دهیم.
بپذیریم یا نپذیریم افزایش مشارکت عمومی تنها راه‌چاره است .تا دیر نشده اقدام کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *