خانه » محیط زیست » روزی بدون پلاستیک، بدون ماشین و بدون گوسفند و بز

روزی بدون پلاستیک، بدون ماشین و بدون گوسفند و بز

حسین آخانی
پنجشنبه ۱۷ خرداد  برای بازدید از مناطق گچی شمال شرقی آنکارا با تیم همایش زیست بوم های گچی با اتوبوس به چند نقطه سفر کردیم.
روزی پر کار و پر از دیدنی های جذاب برای یک گیاهشناس. علاوه بر دیدن ده ها گونه گیاهی انحصاری که در رویش های گچی می رویند، سه تا از مهمترین دستاوردهای این سفر این بود که بر خلاف ایران که طبیعت ما پر از پلاستیک است به جز موارد جزئی در بین راه و در طبیعت پلاستیک و زباله دیده نمی شد.
دومین دستاورد مهم این سفر عدم مشاهده چرا در مناطقی بود که ما بازدید کردیم. عدم چرا در این مناطق علیرغم آنکه از نظر قانونی تحت حفاظت نیستند از بهترین پارک های ملی ما بهتر است. جز دو سه نقطه که فقط چند عدد گوسفند و گاو در نزدیکی روستاها دیده شد، تقریبا کل منطقه عاری از چرا است.
سومین مشاهده هم خالی بودن جاده ها و اتوبان ها از خودرو است. در فیلم پنج دقیقه ای که در مسیر گرفتم به کمتر از ده ماشین برخورد کردم. در مسیر هیچ پلیسی دیده نشد ولی اتوبوس با سرعت زیر نود کیلومتر اجازه حرکت داشت که احتمالا به دلیل جی پی اس سرعت قانونی نود کیلومتر بر ساعت را کاملا رعایت می کرد.
نتیجه گیری آنکه، مدیریت معیوب ما با وابسته کردن اقتصاد و معتاد کردن مردم به استفاده بی رویه از پلاستیک، بنزین و گازوئیل و عدم کنترل چرا سرزمین را در معرض بدترین شرایط محیط زیستی و ریسک بالا قرار داده است. این مدیریت معیوب اتفاقا کشور را به شدت در مقابل دشمنان ایران آسیب پذیر کرده است و با یک نفس مقامات آمریکا ارزش پول ما به شدت افت می کند. کشوری که در سال فقط در اثر حوادث رانندگی حدود هفده هزار کشته و سه برابر آنها زخمی دارد باید خسارت سنگینی بابت این همه آسیب به جان و مال مردم بپردازد و برای جبران آن به خارج وابسته باشد. کشوری که در افراط در سوخت های فسیلی در رده هفتم کشورهای تولید کننده گازهای گلخانه ای قرار گرفته است به همان نسبت در حال آتش زدن به سرمایه های ملی خود است. کشوری که کارشناسان و محققان سازمان جنگل ها و مراتع و محققان موسسه تحقیقات وابسته به آن سنگ گونه های وارداتی و مهاجم را می زنند هرگز فهم درستی از مدیریت مراتع و حفظ تنوع زیستی ندارند و با اعمال بدترین مدیریت حفظ مراتع و جنگل ها باعث فرسایش شدید خاک و تولید گرد و خاک شده اند. در آخر هم کشوری که اعتیاد به مصرف پلاستیک در آن شاید در جهان مشابهی نداشته باشد، سرزمین خود را به یک زباله دانی بزرگ تبدیل کرده است.
آنکارا ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

روزی بدون پلاستیک، بدون ماشین و بدون گوسفند و بز حسین آخانی امروز برای بازدید از مناطق گچی شمال شرقی آنکارا با تیم همایش زیست بوم های گچی با اتوبوس به چند نقطه سفر کردیم. روزی پر کار و پر از دیدنی های جذاب برای یک گیاهشناس. علاوه بر دیدن ده ها گونه گیاهی انحصاری که در رویش های گچی می رویند، سه تا از مهمترین دستاوردهای این سفر این بود که بر خلاف ایران که طبیعت ما پر از پلاستیک است به جز موارد جزئی در بین راه و در طبیعت پلاستیک و زباله دیده نمی شد. دومین دستاورد مهم این سفر عدم مشاهده چرا در مناطقی بود که ما بازدید کردیم. عدم چرا در این مناطق علیرغم آنکه از نظر قانونی تحت حفاظت نیستند از بهترین پارک های ملی ما بهتر است. جز دو سه نقطه که فقط چند عدد گوسفند و گاو در نزدیکی روستاها دیده شد، تقریبا کل منطقه عاری از چرا است. سومین مشاهده هم خالی بودن جاده ها و اتوبان ها از خودرو است. در فیلم پنج دقیقه ای که در مسیر گرفتم به کمتر از ده ماشین برخورد کردم. در مسیر هیچ پلیسی دیده نشد ولی اتوبوس با سرعت زیر نود کیلومتر اجازه حرکت داشت که احتمالا به دلیل جی پی اس سرعت قانونی نود کیلومتر بر ساعت را کاملا رعایت می کرد. نتیجه گیری آنکه، مدیریت معیوب ما با وابسته کردن اقتصاد و معتاد کردن مردم به استفاده بی رویه از پلاستیک، بنزین و گازوئیل و عدم کنترل چرا سرزمین را در معرض بدترین شرایط محیط زیستی و ریسک بالا قرار داده است. این مدیریت معیوب اتفاقا کشور را به شدت در مقابل دشمنان ایران آسیب پذیر کرده است و با یک نفس مقامات آمریکا ارزش پول ما به شدت افت می کند. کشوری که در سال فقط در اثر حوادث رانندگی حدود هفده هزار کشته و سه برابر آنها زخمی دارد باید خسارت سنگینی بابت این همه آسیب به جان و مال مردم بپردازد و برای جبران آن به خارج وابسته باشد. کشوری که در افراط در سوخت های فسیلی در رده هفتم کشورهای تولید کننده گازهای گلخانه ای قرار گرفته است به همان نسبت در حال آتش زدن به سرمایه های ملی خود است. کشوری که کارشناسان و محققان سازمان جنگل ها و مراتع و محققان موسسه تحقیقات وابسته به آن سنگ گونه های وارداتی و مهاجم را می زنند هرگز فهم درستی از مدیریت مراتع و حفظ تنوع زیستی ندارند و با اعمال بدترین مدیریت حفظ مراتع و جنگل ها باعث فرسایش شدید خاک و تولید گرد و خاک شده اند. در آخر هم کشوری که اعتیاد به مصرف پلاستیک در آن شاید در جهان مشابهی نداشته باشد، سرزمین خود را به یک زباله دانی بزرگ تبدیل کرده است. آنکارا ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

A post shared by Hossein Akhani (@hosseinakhani) on

Hossein Akhani
روزی بدون پلاستیک، بدون ماشین و بدون گوسفند و بز حسین آخانی امروز برای بازدید از مناطق گچی شمال شرقی آنکارا با تیم همایش زیست بوم های گچی با اتوبوس به چند نقطه سفر کردیم. روزی پر کار و پر از دیدنی های…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *