خانه » محیط زیست » تعداد معدودی پروانه شکار چهارپا در ۵ استان کشور صادر شده است

تعداد معدودی پروانه شکار چهارپا در ۵ استان کشور صادر شده است

به گزارش خبرگزاری صداوسیما, مدیرکل دفتر حفاظت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تعداد معدودی پروانه شکار چهارپا,در راستای کمک به حفظ و پویایی جمعیت برخی گونه‌ها, در آن دسته از زیستگاههای کشور که نیاز به اصلاح ترکیب جنسی و جمعیتی, متناسب با تحمل محیط زیست آن منطقه, متاثر از تبعات خشکسالی و ضعف پوشش گیاهی دارند, صادر شده است .
علی تیموری گفت: در راستای مدیریت اصولی حیات وحش کشور و بهره‌برداری پایدار از منابع زیستی به این نتیجه رسیدیم که پیرو اِعمال پنج سال ممنوعیت شکار چهارپا (در فاصله سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶)، اکنون با توجه به استمرار خشکسالی و کاهش ظرفیت بُرد زیستگاههای طبیعی و نیز با عنایت به آنالیز نتایج سرشماری‌های حیات وحش که افزایش چشمگیر جمعیت گونه های  چهارپا را تایید می نماید، صدور تعداد محدودی  پروانه شکار, بهترین تصمیم ممکن در حال حاضر است.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید محیط زیست تصریح کرد: ترتیبی اتخاذ شده که منابع مالی حاصل از شکار گونه‌ها, در زیستگاه‌ها و مناطقی که شکار در آن‌ها انجام می‌گیرد، هزینه شود.
وی ادامه داد: در همین راستا تعداد معدودی پروانه شکار چهارپا در پنج استان کرمان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و البرز صادر شده که بعنوان مثال برای منطقه حفاظت شده حیدری نیشابور که با افزایش چشمگیر رشد جمعیت قوچ اوریال در ۴ سال گذشته مواجه بوده و در حال حاضر بیش از ۲ هزار قوچ اوریال دارد, تنها ۷ پروانه شکار صادر شده است.
این مقام مسول درباره اظهارات برخی مدیران شرکت های گردشگری مبنی بر دریافت ۷۰ میلیون تومان بابت هزینه صدور هر یک عدد مجوز شکار برای گردشگران خارجی گفت: هزینه صدور پروانه برای شکار هر یک رأس قوچ اوریال, برای شکارچیان داخلی حدود ۱ میلیون تومان و برای اتباع خارجی چندین برابر این مبلغ می باشد که بخش اعظم درآمد حاصل از این مجوزها نیز در همان منطقه حیدری هزینه خواهد شد.
علی تیموری با یادآوری این موضوع که سازمان حفاظت محیط زیست کشور, تنها برای شکار گونه‌های نر جانوری پروانه صادر می‌کند، خاطرنشان کرد: شکار در این شرایط هیچ استرسی برای ماده‌های زایمان کرده و بره‌های آنها ایجاد نمی‌کند و شاید بتوان گفت که بهترین زمان شروع شکار از حیث کاهش استرس برای جمعیت زایا، نورَس و جوان گله‌ها، بازه زمانی تعیین شده در دستورالعمل مذکور یعنی از اول خرداد به بعد است.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: مردم عزیز کشورمان مطمئن باشند که سازمان حفاظت محیط زیست هرگز تنوع زیستی و حیات وحش کشور را فدای مصالح زودگذر نکرده و نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *