خانه » محیط زیست » هلال بارور یا هلال مرگ

هلال بارور یا هلال مرگ

حسین آخانی
✅ این نقشه برای ما گیاهشناسان و باستانشناسان آشناست. در اینجا بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری اهلی شده‌اند. تمدن‌های بزرگی در این بخش از عالم بوجود آمده‌اند. اما این منطقه امروز محل خون ریزی است. عامل کشتار فقط دخالت خارجی‌ها نیست. خود مردم این منطقه دچار مشکل هستند. چه کسی در کازرون باعث درگیری دو سوی یک شهر شد و چندین کشته‌ و زخمی به جا گذاشت. آیا آمریکا بود؟ داعش بود؟ عربستان بود؟ نه هیچکدام. شاید حماقت بود، جهل و شاید هم بد مدیریتی. من این عامل آخر را بیش از همه مهمتر می‌دانم. بسیاری از مدیران و نمایندگان مجلس ما افراد کم دانشی هستند که برای بالا رفتن از پله‌های ترقی، نه به کمک علم و دانش و تجربه که بر اساس رابطه، ظاهر و بخصوص در شهرهای کوچک با قوم‌گرایی بالا رفته‌اند.
✅ اما ریشه اصلی چنین روندی را من در نفت می‌دانم. نفت در خاورمیانه به دلیل آنکه مهمترین منبع کسب پول دولت‌هاست، آنها خود را برای اداره کشور به دانشمندان و متخصصان بی نیاز می دانند. آنها عادت می‌کنند که برای ماندن باید از سرمایه‌های یک کشور استفاده کرد، حال فرقی نمی‌کند نفت یا گاز و آب زیر زمین است، یا معدن و آب رودخانه و دار و درخت و علف روی زمین. با همه تلخی و نگرانی که سراسر وجود من را تصمیم وحشتناک اخیر ترامپ در خروج از برجام گرفته است، ته دلم کمی هم امید دارم: شاید مسئولین بالادستی درک کنند که اتکای آنها به نفت عامل پایداری آنها نیست. آنها به مردم نیاز دارند. آنها باید اجازه شکوفایی به سرمایه‌های انسانی و دانش بومی بدهند که ۱۲۰۰۰ سال پیش باعث شد این منطقه را هلال بارور کند.
✅ نفت و گاز ما را تحریم کرده‌اند، به دَرَک. شما به جای آن درهای کشور را باز کنید. درهای کشور را به روی توریست‌های خارجی باز کنید. دست از زباله ریزی و پلاستیک پراکنی و ویرانگری طبیعت بردارید و سرزمین ایران و مناطق باستانی آن را محلی برای کسب درآمد کنید. آیا می‌دانید که لاس وگاس در بیابان نوادا با چند هتل خود سالی ۴۰ میلیارد دلار، یعنی دو برابر درآمد نفت ما درآمد دارد؟ من نمی‌گویم بساط قمار بازی راه بیاندازید. به جای نشاندن امثال نعمت زاده‌ها و زنگنه‌ها، که جز نفت به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کنند بروید مدیریت کشور را از روستایی ساده «عباس برزگر» بیاموزید که با هتل بی ستاره خود درآمد ارزی پایداری برای کشور بوجود آورد. می‌توان با کمی درایت و تغییر گفتمان و استفاده از دانش و تجربه افرادی که تنشان با بوی گند نفت آلوده و فاسد نشده است، کاری کرد که ایران به فروش این ماده آتش زا و آلوده کننده بی نیاز شود. برای این کار نیاز به یک گفتمان ملی است. نیاز به اعتماد به همه کسانی است که غم این سرزمین را می‌خورند. عاجزانه خواهش می‌کنم تا همه ریشه‌های هلال بارور خشک نشده است زودتر اقدام کنید.

هلال بارور یا هلال مرگ حسین آخانی این نقشه برای ما گیاهشناسان و باستانشناسان آشناست. در اینجا بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری اهلی شده‌اند. تمدن‌های بزرگی در این بخش از عالم بوجود آمده‌اند. اما این منطقه امروز محل خون ریزی است. عامل کشتار فقط دخالت خارجی‌ها نیست. خود مردم این منطقه دچار مشکل هستند. چه کسی در کازرون باعث درگیری دو سوی یک شهر شد و چندین کشته‌ و زخمی به جا گذاشت. آیا آمریکا بود؟ داعش بود؟ عربستان بود؟ نه هیچکدام. شاید حماقت بود، جهل و شاید هم بد مدیریتی. من این عامل آخر را بیش از همه مهمتر می‌دانم. بسیاری از مدیران و نمایندگان مجلس ما افراد کم دانشی هستند که برای بالا رفتن از پله‌های ترقی، نه به کمک علم و دانش و تجربه که بر اساس رابطه، ظاهر و بخصوص در شهرهای کوچک با قوم‌گرایی بالا رفته‌اند. اما ریشه اصلی چنین روندی را من در نفت می‌دانم. نفت در خاورمیانه به دلیل آنکه مهمترین منبع کسب پول دولت‌هاست، آنها خود را برای اداره کشور به دانشمندان و متخصصان بی نیاز می دانند. آنها عادت می‌کنند که برای ماندن باید از سرمایه‌های یک کشور استفاده کرد، حال فرقی نمی‌کند نفت یا گاز و آب زیر زمین است، یا معدن و آب رودخانه و دار و درخت و علف روی زمین. با همه تلخی و نگرانی که سراسر وجود من را تصمیم وحشتناک اخیر ترامپ در خروج از برجام گرفته است، ته دلم کمی هم امید دارم: شاید مسئولین بالادستی درک کنند که اتکای آنها به نفت عامل پایداری آنها نیست. آنها به مردم نیاز دارند. آنها باید اجازه شکوفایی به سرمایه‌های انسانی و دانش بومی بدهند که دوازده هزار سال پیش باعث شد این منطقه را هلال بارور کند. نفت و گاز ما را تحریم کرده‌اند، به دَرَک. شما به جای آن درهای کشور را باز کنید. درهای کشور را به روی توریست‌های خارجی باز کنید. دست از زباله ریزی و پلاستیک پراکنی و ویرانگری طبیعت بردارید و سرزمین ایران و مناطق باستانی آن را محلی برای کسب درآمد کنید. آیا می‌دانید که لاس وگاس در بیابان نوادا با چند هتل خود سالی چهل میلیارد دلار، یعنی دو برابر درآمد نفت ما درآمد دارد؟ من نمی‌گویم بساط قمار بازی راه بیاندازید. به جای نشاندن امثال نعمت زاده‌ها، که جز نفت به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کنند بروید مدیریت کشور را از روستایی ساده «عباس برزگر» بیاموزید که با هتل بی ستاره خود درآمد ارزی پایداری برای کشور بوجود آورد. می‌توان با کمی درایت و تغییر گفتمان و استفاده از دانش و تجربه افرادی که تنشان با بوی گند نفت آلوده و فاسد نشده است، کاری کرد که ایران به فروش این ماده آتش زا و آلوده کننده بی نیاز شود.

A post shared by Hossein Akhani (@hosseinakhani) on

Hossein Akhani
هلال بارور یا هلال مرگ حسین آخانی این نقشه برای ما گیاهشناسان و باستانشناسان آشناست. در اینجا بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری اهلی شده‌اند. تمدن‌های بزرگی در این بخش از عالم بوجود آمده‌اند. اما این منطقه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *