خانه » محیط زیست » غفلت شهرداری ساوه از آموزش شهروندی در حوزه پسماند زیانبار است

غفلت شهرداری ساوه از آموزش شهروندی در حوزه پسماند زیانبار است

معاون خدمات شهری شهرداری ساوه گفت: اجرای مجدد طرح آموزش شهروندی تفکیک زباله از مبدا با همکاری شرکت‌های پیمانکار امری بسیار ضروری بود زیرا هم اینک مدیریت شهری ساوه به دلیل غفلت از آموزش شهروندی در حوزه پسماند زیان های زیادی را متحمل می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محسن مددی در جلسه آغاز دوره آموزشی و توجیهی آموزشگران طرح تفکیک پسماند از مبدا شهرداری، افزود: اگر شهروندان با نیازها و حقوق خود و دیگران آشنا شوند خود را در برابر هم مسئول دانسته و متعهد می‌شوند در ساخت شهر، نقش اساسی و مؤثر داشته باشند.

وی افزود: امروزه شهرداری، متولی آموزش شهروندان است و ادامه مستمر آموزش‌ها در جامعه ضرورت دارد، چرا که در نهایت اثرات منفی ناآگاهی مردم درخصوص فرهنگ شهرنشینی و شهروندی و ضررهای آن مستقیما به شهرداری برمی‌گردد.

مددی خطاب به آموزشگران طرح تفکیک پسماند از مبدا شهرداری، گفت: شما به عنوان مبلغان آموزش شهروندی با بهره‌گیری از تجربیات سالهای گذشته و ارائه برنامه‌های جدید اقدام به آموزش و جلب مشارکت شهروندان برای اجرای طرح تفکیک زباله خشک از مبدأ کنید.

وی تصریح کرد: در سالهای گذشته نیز اقداماتی در جهت آموزش شهروندی در حوزه پسماند شهر ساوه انجام شده اما گاها این اقدامات اثربخش نبوده است. ما معتقدیم که باید با ارائه راهکارهای تاثیرگذار و آموزش های مکرر به این مهم پرداخت تا به صورت فرهنگ در میان شهروندان نهادینه شود.

مددی اجرای این طرح را یکی از پروژه‌های مهم در حفظ محیط زیست و بهبود سلامت و بهداشت محیط شهری دانست و گفت: اجرای این طرح با مشارکت شهروندان علاوه بر اشتغالزایی، باعث کاهش هزینه‌های شهرداری در جمع‌آوری، حمل و دفن زباله‌ می‌شود.

وی اظهار کرد: بر اساس برنامه‌های پیش بینی شده آموزشگران که دارای کارت شناسایی و لباس ویژه هستند، به خانه شهروندان در سطح شهر مراجعه کرده و آموزش‌های لازم را به آنان ارائه می‌دهند و پس از آن شهروندان می‌توانند پسماند خشک را تحویل پیمانکار سازمان پسماند داده و هر خانوار با توجه به میزان پسماند، بسته‌های تشویقی تحویل بگیرد .

به گفته مددی، این دوره آموزشی و توجیهی بدنبال عقد قرارداد با پیمانکاران سازمان مدیریت پسماند شهرداری برگزار می شود که در آن، پیمانکار ملزم به اجرای طرح آموزش چهره به چهره شهروندان، مدارس، کسبه و دیگر اقشار در اماکن عمومی شده و کارشناسان حوزه معاونت خدمات شهری آموزش های لازم را به آموزشگران مجری این طرح ارائه می‌دهند و در پایان پس از ارزشیابی نهایی، آموزشگران منتخب، در نهایت نسبت به اجرای طرح مذکور اقدام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه فرهنگ سازی و آموزش صحیح مدیریت پسماند در تمام گروه‌های جامعه ضروری است، افزود: اگر بتوانیم در عرصه آموزش شهروندی و ترویج برنامه‌های مرتبط با این عرصه مشارکت‌های مردمی را جلب کنیم توانسته‌ایم گامی بزرگ در شهر ساوه برداریم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با آموزش، فرهنگ سازی و برنامه‌های در دست اقدام سازمان در این خصوص میزان مشارکت شهروندان را افزایش دهیم و از همه شهروندان دعوت می کنیم تا با مشارکت بهینه در تفکیک از مبدا یاریگر شهرداری جهت کاهش حجم پسماندهای دفنی باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *