خانه » محیط زیست » آرامش حیات وحش در گرو خروج جاده از پارک ملی گلستان

آرامش حیات وحش در گرو خروج جاده از پارک ملی گلستان

خشکسالی و کم‌آبی در استان گلستان، وضعیت ۵تالاب مهم این استان را بحرانی کرد

انتقال جاده از قلب پارک ملی گلستان به خارج از این پارک همچنان در راس مطالبات کارشناسان محیط‌زیست قرار دارد. حسین آخانی، استاد دانشگاه تهران که همزمان با سفر اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست برای بررسی ومطالعات میدانی به استان گلستان وپارک ملی گلستان سفر کرده است در بازگشت از سفر به همشهری گفت: اگر اراده‌ای برای حفاظت از پارک ملی گلستان وجود دارد شایسته است اجرای طرح جاده جایگزین در پارک ملی گلستان را برای جلوگیری ازتلفات حیات وحش و ارتقای حفاظت از این پارک عملیاتی کنند.

استاد دانشگاه تهران افزود: متأسفانه خشکسالی و کم‌آبی دامن استان گلستان را هم گرفته به‌طوری که دشت میرزا بایلو درجنوب شرقی پارک ملی گلستان که از نظر تنوع زیستی و گیاهی یکی از مناطق بسیار غنی بود اکنون کاملا خشک شده است.

آخانی در واکنش به این گفته مدیرکل محیط‌زیست استان گلستان که روز گذشته اعلام کرد تلفات جاده‌ای حیات وحش در پارک ملی گلستان به صفر رسیده است، گفت: حجم تردد خودروها در این جاده بسیار افزایش یافته و من در گذشته شاهد تلفات جاده‌ای حیات وحش در این محدوده بوده‌ام ولی اطلاعی از اینکه این تلفات به صفر رسیده است ندارم. قطعا با وضعیت موجود تلفات تداوم خواهد داشت مگر اینکه تابلوهای هشداردهنده مبنی بر کاهش سرعت در طول مسیر نصب شود و حداکثرسرعت از ۸۰کیلومتر کنونی به کمتراز ۶۰کیلومتر کاهش داده شود.

او درباره اخذ عوارض از گردشگران ورودی به پارک ملی گلستان تصریح کرد: این اقدام البته بسیار کارساز است و نشان می‌دهد که گردشگر وارد یک منطقه خاص شده و باید مقررات ویژه تردد را در پارک ملی رعایت کند. برای عملیاتی شدن این کار، ضروری است در مبادی ورودی پارک، تابلوهایی مبنی بر چگونگی رفتار با حیات وحش نصب و براساس یک نقشه راه، محدوده‌های توقف به‌طور مشخص تعیین شود؛ ضمن آنکه از گردشگران، درخواست شود تحت هیچ شرایطی آتش روشن نکنند و توقف در محدوده‌های مجاز صورت بگیرد؛ اما  این اقدامات نمی‌تواند جایگزین هدف اصلی یعنی انتقال جاده به خارج از پارک شود.

آخانی تأکید کرد: اکنون که مدیرکل محیط‌زیست گلستان از وضع عوارض ورودی به پارک ملی گلستان خبر داده است انتظار می‌رود سازمان حفاظت محیط‌زیست این عوارض را برای اجرای طرح جاده جایگزین هزینه کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، از مستقل شدن مدیریت پارک ملی گلستان به‌عنوان یکی ازاقدامات مثبت نام برد وافزود: پارک ملی گلستان نخستین پارکی است که مدیریت مستقل برای آن تعریف شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *