خانه » محیط زیست » برای حفظ محیط زیست نیازمند جنگ چریکی هستیم نه لشگری!

برای حفظ محیط زیست نیازمند جنگ چریکی هستیم نه لشگری!

کاوه مدنی :برای حفظ محیط زیست نیازمند جنگ چریکی هستیم نه لشگری! محیط زیست نخستین و اصلی‌ترین قربانی ناامیدی جامعه است!

دکتر کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش و سرپرست مرکز امور بین‌الملل سازمان حفاظت محیط زیست در جمع خبرنگارانی زیست محیطی درباره وضعیت سازمان محیط زیست و اولویت های آن گفت:

✅بعد از ورود به سازمان مثل هر مدیر دیگری به دنبال پیدا کردن نقاط قوت و ضعف و آنچه باید انجام شود بودم. طبیعتاً مجموعه‌ای با این قوت نقاط قوت زیادی دارد اما در کنار آن نقاط ضعف زیادی هم دارد که مختص این مجموعه هم نیست و در سایر نهادهای دولتی و حتی مجموعه‌های خصوصی هم دیده می‌شود.

✅یکی از این نقاط ضعف فقدان قوت برنامه‌ریزی مدون و برنامه‌ریزی عملگرا و اصولی است. ما در خیلی از موارد آرمانگرا هستیم و اگر به اسناد بالادستی نگاه کنیم می‌بینیم در مرحله برنامه‌ریزی ایده آل‌گرا هستیم و خیلی بزرگ فکر می‌کنیم اما در اجرا نمی‌توانیم آنچه می‌گوییم را اجرا کنیم. متأسفانه قبح اجرا نکردن هم خیلی کم شده و خیلی راحت قول می‌دهیم و عمل نمی‌کنیم.

✅باید به جای آنکه روی کمیت و عددها تمرکز کنیم روی کیفیت تمرکز کنیم. یکی از معضلات ما در سازمان همین بوده است. وقتی به ارزیابی عمل‌کرد نگاه می‌کنیم خیلی از شاخص‌ها کمی بودند و جوابی وجود نداشت. مثلاً در پاسخ به این سؤال که در مشارکت عمومی چه کرده‌ایم پاسخ می‌شنیدیم ۸۵۰ سمن محیط زیستی فعال کردیم بدون اینکه مشخص باشد این تعداد سمن چه تغییری در جامعه ایجاد کرده است. البته این معضل مختص سازمان محیط زیست نیست و حتی در جامعه دانشگاهی ما هم از استادان که درباره عملکردشان سؤال می‌کنی به تعداد مقاله‌هایشان اشاره می‌کنند.

✅فرایندی را تعریف کردیم که برنامه مدونی برای صد روز دوم دولت داشته باشیم. تاکیدمان هم این بوده که به جای سنگ بزرگ به دنبال سنگ‌ریزه‌ها باشیم چون ما اعتقاد داریم سنگ بزرگ البته باید جا به جا شود اما اگر همه کشور به دنبال سنگ بزرگ باشند ما به دنبال نزدن هستیم و نمی‌توانیم اتفاقی ایجاد کنیم اما شاید انجام کارهای کوچک و اثرگذار به ما انرژی بدهد و ایمان بیاوریم به توانایی خودمان و بتوانیم سنگ بزرگ را هم جا به جا کنیم.

✅ نگاه حاکم این است که همه کارها باید بزرگ انجام شود و مثلا حکمرانی آب عوض شود اما اگر بگوییم موقع مسواک زدن شیر آب را ببند می‌گویند ۹۰ درصد آب در کشاورزی هدر می‌رود من چرا شیر آب را ببندم.

✅رسانه‌های ما در یک سال گذشته چند بار خبر خوب محیط زیستی به مردم داده‌اند و چقدر خبرهای منفی دادیم؟ آیا این امید را از جامعه سلب نمی‌کند؟ وقتی امید از جامعه سلب شود محیط زیست یکی از قربانیان اصلی و یکی از قربانیان اولیه است. در اینجا هم تغییر لازم است و باید انجام شود.

✅ ما در کشوری هستیم که مشکلات متعددی دارد و هر بار از مشکلی به مشکلی دیگر می‌رود و به سیستم مدیریت بحران دچار شده‌ایم. وقتی از آب صحبت می‌کنیم و آلودگی هوا می‌شود آب را فراموش می‌کنیم. بعد سانچی غرق می‌شود و آلودکی هوا را از یاد می‌بریم. باید تلاش کنیم در یک بازه زمانی اولویت‌ها را در نظر بگیریم اما یک موضوع را برای یک بازه زمانی انتخاب کنیم که بتوانیم روی آن تمرکز کنیم و حساسیت در جامعه و دولت و حاکمیت نسبت به یک موضوع ایجاد کنیم و پنجره فرصت را از دست ندهیم.

✅ برای اینکه بتوانیم نوروزی داشته باشیم که از سال قبل پاک تر باشد نباید تنها شب عید به مردم کیسه بدهیم. طرحی را با هشتگ #بی‌زباله کلید زدیم تا از یکم دی ماه تا ۱۳ فروردین روی پسماند و زباله تمرکز کنیم. موضوعی که برخلاف خیلی از معضلات بزرگ محیط زیستی مردم می‌توانند در آن نقش بزرگی ایفا کنند. روش ما هم این است که جنگ لشکری نکنیم و جنگ چریکی کنیم. یعنی هر کس هر چه می‌تواند در کوچه و خیابان خود انجام دهد. هر کس هر «دشمن» پسماندی که می‌بیند کاری انجام دهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *