خانه » محیط زیست » سهم ما چند درجه بالای صفر!!!

سهم ما چند درجه بالای صفر!!!

اخبار اعلام میکند، برودت هوای اوایل آذر ۹۵در استان مرکزی بی سابقه بوده است!
در پی آن میشنویم، گاز و برق و آب چند شهر مازندران قطع میشود و این داستانی است که هر سال تکرار میشود بی آنکه در صدد رفع نقاط ضعف و عادات مسرفانه خود برآییم، بازنگری و ارزیابی در هر سیستم مارا قادر میسازد تا در آینده کمتر دچار آزمایش و خطا شویم…
چندی قبل، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور رسماً اعلام کرد که میزان مصرف انرژی (اسراف آن) در ایران، ۷برابر قاره اروپای ۳۰۰میلیونی است!  یعنی جمعیت ۸۰میلیونی ما معادل یک جمعیت دو میلیارد نفری انرژی مصرف می کنند!.
این جمله نه اغراق است و نه گزافه گویی. کافی است در کارخانه، خانه، ساختمان ها و…. نگاهی عمیق و کاوشگرانه داشته باشیم. هم اکنون در سرمای پاییزی در داخل منازل، غالباً همان لباس هایی را میپوشیم که در فصول گرم سال بر تن داشتیم و به جبران این پوشش کم، انواع گرمایش ها را با حداکثر مصرف بکار میگیریم و تازه در صورت افزایش گرمای منزل، اقدام به باز کردن در و پنجره ها میکنیم تا رسالتمان را در خصوص گرم کردن هوای خارج منزل به نحو احسن انجام دهیم.!!

در حالیکه اهل فن و کارشناسان دمای آسایش منزل را در حدود ۱۸ درجه در زمستان اعلام میکنند، چرا چنین پر شتاب بدنبال اتلاف انرژی هستیم؟!

ساده ترین، جامع ترین و کاملترین پاسخ کوتاه به سوال فوق این است :از سبک زندگی ایرانی -اسلامی دور شده ایم!. این سبک زندگی مارا به دوری از اسراف و ریخت و پاش همراه با آسایش و آرامش دعوت می کند. این سبک زندگی، هرگز مخالف مصرف درست و بجای مواهب الهی نیست. این سبک، ریشه در فطرت، سنت حسنه، علم، اقلیم و مذهب ما دارد. هستند هنوز خانه هایی که با خشت خام ساخته شده، در تابستان ها خنک و در زمستانها گرم میمانند. زیرا قدیمی ها بخوبی میدانستند خشت خام، عایق برودت و حرارت است.!
به راستی سبک و تکنیک معماری و ساخت و ساز امروز ما چه سازگاری و تناسبی با اقلیم ایران دارد؟ صحبت بر سر این نیست که خانه ها و آپارتمان ها از خشت خام استفاده کنند. اما آیا معماران و مهندسین ایرانی نمیتوانند همچون کشور های توسعه یافته، نسبت به استفاده از مواد عایق نسبت به گرما و سرما اقدام کرده و باعث اتلاف کمتر انرژی شوند؟!
(البته مقرراتی نظیر استفاده از پنجره های دو جداره در سالهای اخیر، روزنه امیدی برای شروع این حرکت است اما کافی نیست.) مهندسان ما چه زمانی، اقدام و عمل مناسب را خواهند نمود؟! اما نکته سخن در اینجا سهم عمده ۸۰میلیون ایرانی یا بیش از ۲۲میلیون خانواری است که با همین وضعیت معماری نیز میتوانند، سهم به سزایی در تقلیل و کاهش انرژی داشته باشند. بنظر میرسد پوشیدن لباس های ضخیم و زمستانی در داخل منازل، بسیار کم هزینه تر از پرداخت قبض های رقم بالای گاز و برق و انرژی باشد. اینطور نیست؟!

مگر قدیمی ترهای ما، پیش از آمدن گاز به منازل در هر فصل مطابق با آن لباس نمی پوشیدند؟! نصب یک دما سنج در ارتفاع یک متری کف منزل و کنترل دما در حد توصیه شده، گامی است در جهت کمک به اقتصاد خانواده و اقتصاد ملی!. گاز و نفتی که میتواند با صادرات به سایر کشورها، منبع ارز آوری و افزایش ثروت ملی باشد نه تنها اینگونه نمیشود، بلکه ایران را به نهمین کشور تولید کننده گازهای گلخانه ای دنیا تبدیل میکند. کشوری که با ۱درصد مساحت و همین حدود جمعیت علی القاعده میبایست صدمین رتبه را داشته باشد و نه نهمین آن را.!!
واقعیت این است که ما اسیر عادات خود هستیم. تنها کمی تفکر و سپس اقدام عملی و ترک عادت ها میتواند برای ما سعادت دنیا و آخرت را به ارمغان آورد. برای اینکه بدانیم اینکار در عمل، سخت و دشوار نیست در شب بسیار سرد ۴اذر ۹۵ در ساوه مهمان خانواده مهندس سید جواد شیخ الاسلامی شدیم. مهندس و خانمشان مونیکا شیخ  الاسلامی بعد از ۲۰سال تحصیل و زندگی در آلمان سالها قبل راهی ایران شدند تا بحث انرژی های نو و تجدید پذیر خورشیدی، بیوگاز و.. را پیش برند. این خانواده نمونه کاملی از یک خانواده مسلمان مومن دوستدار محیط زیست هستند.دماسنج منزل ایشان، عدد ۲۰درجه بالای صفر را نشان میدهد و تنها در منزل ۱۱۰ متر مربعی اشان یک بخاری گازی با درجه متوسط میسوزد. این زوج متخصص بخوبی قدر انرژی و سرمایه های ملی را دانسته و با این اقدام عملی میتوانند درس بزرگی به ما بدهند. در سایر زمینه ها نظیر مصرف بهینه آب، رفتار آپارتمان نشینی، اخلاق رانندگی و….. نیراینها الگوی موفقی برای شهروندان ساوجی هستند. آنها به وظیفه و تکلیف درست خود عمل میکنند و کاری ندارند که دیگران چکار میکنند.. متاسفانه همه ما بدنبال توجیه برای کم کاری هایمان گشته و منتظریم اول همه اصلاح شوند و سپس نوبت ما برسد، در حالیکه این مارا به ورطه تسلسل و در جا زدن میکشاند.!
به راستی سهم ما از انرژی چند

درجه بالای صفر است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *